PRP (Platelet Rich Plasma) i I-PRF (Injectable Platelet Rich Fibrin) to krwiopochodne materiały autologiczne, pozyskiwane z krwi własnej pacjenta. Stanowią koncentraty płytkowe mające szereg czynników przyspieszających angiogeneze czyli powstawanie nowych naczyń krwionośnych i budowę nowych komórek.
Osocze bogatopłytkowe jest jedną z najbardziej naturalnych terapii i posiada szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Zawarte w nim czynniki wzrostu wspomagają namnażanie komórek macierzystych i pobudzają fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu.Zabiegi osoczem doskonale sprawdzają się w ramach zabiegów regeneracji, rewitalizacji skóry oraz w celu opóźnienia procesu starzenia.
W podobny sposób jak osocze, bo z krwi pacjenta, uzyskuje się dodatkowy składnik czyli fibrynę, która po podaniu do tkanek miękkich powoli łączy się tworząc naturalną, trójwymiarową sieć. Stanowi ona podstawę procesów naprawczych. Zawieszone na włóknach fibryny płytki krwi powoli uwalniają czynniki wzrostu. Dzięki temu powolnemu uwalnianiu czynników wzrostu, uzyskujemy silniejsze efekty stymulujące i regenerację.
Połączenie tych dwóch specjalnie spreparowanych materiałów (osocza + fibryny) powoduje zwiększenie siły działania obu czynników co zapewnia silniejsze i długotrwałe efekty terapii takich jak:
Jak wygląda zabieg osoczem bogatopłytkowym z fibryną?
Zabieg osoczem bogatopłytkowym i fibryną poprzedzony jest konsultacją lekarską. Lekarz medycyny estetycznej przeprowadza z pacjentem wywiad i sprawdza czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu.
Po tym, jak lekarz ustali z pacjentem przebieg terapii, dochodzi do pobrania krwi pacjenta z żyły w zgięciu łokciowym w pozycji siedzącej lub leżącej dla komfortu pacjenta. Następnie, w zależności od rodzaju frakcji, jaką lekarz chce uzyskać, odwirowuje krew w specjalistycznej wirówce wg precyzyjnie określonego protokołu.
Po kilku minutach rozpoczyna się główny etap zabiegu, czyli podanie pozyskanego osocza i/lub fibryny bogatopłytkowej iniekcyjnie do tkanek miękkich wymagających regeneracji.
Tuż po zabiegu mogą być widoczne malutkie liczne uwypuklenia przypominające kropelkę wody umieszczoną pod skórą. Ślady te ustąpią stopniowo w ciągu kilku godzin od zabiegu.
Zabieg trwa od 45 do 60 minut.
Przez kilka godzin po przeprowadzeniu zabiegu fibryną w miejscach iniekcji mogą być widoczne malutkie podskórne uwypuklenia, które jednak zwykle w ciągu kilku godzin od zabiegu, ustępują. Może też wystąpić zaczerwienienie w miejscach poddanych regeneracji. Najczęściej zabieg nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji.
Efekty biostymulacji skóry osoczem i fibryną bogatopłytkową widoczne są już po pierwszym zabiegu w okresie około 2-3 tygodni po wykonanym zabiegu. W celu ich podtrzymania zaleca się serię 2-3 zabiegów co 3-4 tygodnie.
Zabieg fibryną bogatopłytkową oraz osoczem bogatopłytkowym jest bezpieczny ze względu na jego autologiczność. Źródłem jego pochodzenia jest organizm pacjenta, a wiec jest pewność, że doskonale się wchłonie i spełni swoje zadanie. Mimo to, jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej wymaga konsultacji lekarskiej i wykluczenia pewnych stanów czy chorób u pacjenta. Są to :
Prezentowany opis procedury ma charakter ogólny i nie stanowi informacji medycznej. Podstawą wykonania zabiegu jest zawsze indywidualna konsultacja lekarska w celu zapewnienia pacjentowi maksimum bezpieczeństwa.
Zadzwoń: +48 692 929 269 lub umów się online:
Klinika Ornafel & Turcza Medycyna Estetyczna
ul. Kazimierza Wierzyńskiego 33 | ul. Grzegórzecka 69D
Klaudia Ornafel | Jakub Turcza | Grażyna Solarz